Spedycja międzynarodowa to dość popularna przestrzeń, która działa obecnie zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy czy świata. Transport produktów poza granicę własnego kraju oraz przywożenie obcej żywności, przedmiotów albo sprzętów pozwala na poznanie nowych kultur, innych smaków, gustów oraz możliwość konsumpcji produktów wyższej jakości czy w niższej cenie. Samo założenie firmy spedycyjnej nie jest bardzo skomplikowanym działaniem. Trudniej jest utrzymać płynność pracy czy zakupić tiry do transportu produktów. Należy jednak pamiętać, że spedycja wewnętrzna w nielicznych aspektach różni się od transportu międzynarodowego. Warto więc poznać tajniki spedycji międzynarodowej, by uniknąć trudności poza granicami Polski.

O czym warto pamiętać posiadając tiry do transportu międzynarodowego?Najważniejszym elementem, który jest absolutnie podstawowy w przypadku spedycji międzynarodowej, to posiadanie odpowiedniej licencji. Transport wewnętrzy różni się zatem od międzynarodowego na poziomie formalnym. Inne są także koszty oraz ubezpieczenia przewożonego ładunku.
Kolejny ważny aspekt to tak zwany karnet TIR. Jest to międzynarodowy dokument tranzytowy, celny, który umożliwia przewóz towarów w pojazdach drogowych oraz kontenerach. Jest to zgodne z wymaganiami konwencji celnej o międzynarodowym transporcie towarów na podstawie karnetów TIR. Dodatkowo, dokument ten stanowi swego rodzaju gwarancję, która jest respektowana w krajach Unii Europejskiej. Te dokumenty są wystawiane przez zrzeszenie bądź stowarzyszenie, co jest zatwierdzane również przez odpowiednie władze celne. Karnet TIR jest jedynym systemem uniwersalnym, który umożliwia przewóz ładunków pod zamknięciem celnym. Pojazdy muszą być oznakowane tablicą „TIR” w biało-niebieskich barwach.

Kontakt z kierowcą

Wysyłając kierowcę z towarem za granicę, warto również zadbać o kontakt z nimi. Na drogach dochodzi niekiedy do wypadków, kolizji, tworzą się problemy, występuje konieczność przejazdu innymi drogami, nadrabiania straconych kilometrów, nieoczekiwana zmiana trasy itp. Warto być wobec tego w stałym kontakcie ze swoimi kierowcami, którzy znajdując się w różnych sytuacjach mogą potrzebować realnego wsparcia. Dużym autem jest choć podstawowa znajomość języków obcych u prowadzącego tir. Innym dobrym rozwiązaniem jest też posiadanie kilku punktów na mapie danego kraju, które w sytuacji zagrożenia mogą być swego rodzaju azylem dla pracowników firmy spedycyjnej. Należy także wyposażyć kierowcę w niezawodną nawigację, która w każdej sytuacji pozwoli mu bez problemu się odnaleźć i podążać we właściwym kierunku.