Planowanie przejazdów wykonywane ołówkiem na mapie odeszło do lamusa wraz z rozwojem technologii. Dwudziesty pierwszy wiek to pełna informatyzacja, wyręczająca człowieka w wielu trudnych, bądź czasochłonnych dziedzinach. Jedną z nich jest logistyka i optymalizacja tras przejazdów samochodów flotowych.

System planowania – małe ułatwienie

Jest to zwykle stosunkowo proste narzędzie pozwalające na wyznaczenie trasy pomiędzy punktem A i B z dowolną ilością punktów pomiędzy nimi. Możemy przy planowaniu skorzystać z kilku ułatwień np. wyznaczanie tej najszybszej lub jazdy konkretnym typem drogi, ale efektywność systemu kończy się na pojedynczych przejazdach. Jest to rozwiązanie pierwotne, wybierane przez małe przedsiębiorstwa i działa podobnie do zaawansowanej nawigacji (luźne porównanie!). Obecnie większą popularnością cieszą się jednak bardziej zaawansowane algorytmy.

System do optymalizacji tras – jak działa?

Chodzi tu nie tylko o planowanie, ale również konfigurowanie przejazdów dla całej floty. Te aplikacje korzystają zwykle z bardzo zaawansowanych map zawierających wiele dodatkowych (w porównaniu do zwykłych, dostępnych w internecie) informacji np. o nośności drogi, jej kierunkowości, czy aktualnych utrudnieniach w ruchu. Przy pomocy jednego kliknięcia logistyk jest w stanie wygenerować najlepsze przejazdy dla całej grupy samochodów. Trasy będą uwzględniać wszystkie istotne dane takie jak masa pojazdu, jego wysokość albo wielkość, czy priorytet zamówienia. Do tego musimy doliczyć też ważne ramy czasowe ograniczone tachografem kierowcy.

Korzyści płynące z optymalizacji tras

System to narzędzie nie tyle przyspieszające planowanie logistyczne, ale też przynoszące spore oszczędności. Wyobraźmy sobie, że za jednym kliknięciem (oczywiście po wprowadzeniu odpowiednich danych do systemu) otrzymamy najszybszy i możliwie najbardziej oszczędny przejazd dla całej floty pojazdów. Nasza firma nie tylko zrealizuje swoje zobowiązania w dobrym tempie, ale dzięki najbardziej optymalnym drogom przyniesie o wiele większe zyski. Owszem, bez systemu kierowcy wypracowaliby sobie prawdopodobnie podobne nawyki, ale uczenie się dróg np. całej Europy tak, by samodzielnie przejechać tą samą, najbardziej optymalną trasą, mogłoby trwać wiele lat. Komputer z dobrym algorytmem planuje przejazdy całej floty w kilka sekund.

Podsumowanie

Różnice pomiędzy planowaniem a optymalizacją są spore. Planowanie to rozwiązanie raczej proste i podstawowe, dla firm nie mających zbyt wielu potrzeb. System do optymalizacji tras to zwykle narzędzie wysoce profesjonalne, organizujące pracę niemal całego przedsiębiorstwa i pozwalające pracownikom na skupienie się na innych zagadnieniach.